Brčko

Dnes ráno si můj dvouletý syn přál ke snídani džus. Jako samostatný kluk a plnohodnotný člen domácnosti si suverénně došel k lednici, otevřel ji a rozhodně ukázal na malou krabičku ovocného džusu, kterou včera koupili s maminkou na bio jarmarku. „Táto tenle,“ zavelel. Poslušně jsem mu podal jeho kořist. „Táto oteřít,“ pokračoval ve velení a vracel mi džus nazpátek. Odloupnul jsem brčko, vyndal jej z plastikového obalu a chtěl jím proděravět krabičku skrz obvykle naznačené kolečko, ale nebylo tam. Místo něj jen velký obdélníček, po jehož stržení zela v džusu díra tak na deset brček vedle sebe. „Když bude držet džus rovně a pít brčkem, tak se snad moc nepokecá,“ blesklo mi hlavou a hodlal jsem brčko zasunout do džusu, ale bylo tak nějak malé. A to o dost, takže kdybych jej tam hodil, zapadlo by do krabičky jak rychlík do tunelu. „To už se tedy šetří na kdečem,“ povzdychl jsem si a jal se Jonášovi vysvětlovat, že má pít pusou, a to pomalu, moc krabičku nenaklánět a pokud možno všechno na sebe nevylít. Po chvíli zpozoroval Jonáš na stole položené pidibrčko. „Bčko!“ vykřikl radostí, popadl je do svých ručiček, roztáhnul jej, vložil do krabičky s džusem a spokojeně tahal. Překvapeně jsem tuto scénu sledoval. Tak ono to brčko jde roztáhnout? O tom jsem neměl ani páru.
Nedá mi to okomentovat tuto situaci, protože jsem si připadal zvláštně nemotorně, když můj syn předvedl trik s brčkem. Já jsem přece ten vševědoucí dospělák, který poučuje, vysvětluje, mentoruje. Nebo ne? Možná příště, až učiním v nějaké situaci konečné rozhodnutí, budu se poté ještě snažit „roztáhnout brčko“ a možná se také dočkám překvapivých zvratů.

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Nedělní (s)hrnutí | Štítky: | Autor: .

Autor: Marek Schejbal

Autor (* 1976) vystudoval VŠTE v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku a v současné době pracuje jako účetní. Je spoluzakladatelem uskupení a nakladatelství Otevření. V roce 2012 vyšla jeho básnická prvotina Rýmoryty (Otevření, 2012). Další autorovy texty vyšly ve sbornících Soukromá otevření (Otevření, 2011), Almanach Otevření 2012 (Otevření, 2013), Pomalé krajiny (Otevření, 2014), Na hraně (Otevření, 2020) a Zpěvy ulice (Otevření, 2023). Prozaické texty v almanaších Životní jinovatky (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2012) a Našlápnuto (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2013). Taktéž se věnuje divadlu a hudbě. Je členem divadla VšeMožno a můžete ho vidět v divadelní hře D. Bělohradského „Piš, Karl, piš!“ pojednávající o životě a díle spisovatele Karla Maye. Je frontmanem kapely WinterSeason, která hraje vlastní skladby s českými texty. Žije v Praze.

Napsat komentář