V modré a zelené, hnědé a fialové

Kniha Chatrč od W.P. Younga o tragické události a setkání s Bohem. Autor knihu napsal původně jen pro okruh svých přátel. Těm se ale líbila tolik, že ho přemluvili k jejímu vydání. Ta knížka zasáhla mě i mé kamarádky. Četla jsem ji už před měsícem. Od té doby se mi nechce číst žádnou další knihu. Nejmilejší postava v knize je pro mě Sarayu, duch svatý. Sarayu se objevuje a mizí v barvách a závanech vůní. Tvoří lehce a inspiruje. Vládne svým jemným způsobem zahradě tisíců barev. Pohybuje se a tvoří s lehkostí. Jakoby byla spíš pocit než postava. Vynořuje se jako barevné vlání a inspiruje ke změně, k pohybu.

Knihu jsem četla krátce před operací oka. Čím víc se operace blížila, tím víc úzko mi bylo. Operace jsem se bála. Paní docentka, operatérka, je žena v letech, ale působí mladě a lehce. Neříká kategorické soudy, naslouchá mi a je ke mně jemná.  V den operace ji potkávám vlající v operačním hábitu – jasně modrém a zeleném s čepičkou hráškové barvy. Vzpomenu na Sarayu, vlaje jako ona.. Operace sama není tak strašná jako strach z ní, vždyť nic necítím. Ani bolest po operaci není nic, co by se nedalo vydržet. Nejhorší jsou zase ty strachy – bude to oko dobré? Hojí se to tak, jak má? Bude to bolet, až mi budou vyndavat stehy? Další den na kontrole paní docentka zase jako vlající Sarayu. Něžně mě bere ze židle z čekárny a ptá se: Bolí to? Oslovuje mě drahoušku a loučí se pozdravem papa. Ženská lehkost, něha a přitom jistota a přesnost, kvůli její operační metodě za ní jezdí pacienti z celé republiky. Kontrola u lékaře jako lehké pohlazení.

Když už pak můžu ven, v obchodě s indickým zbožím mají bavlněné barevné šátky v duhových barvách. Každý jiný. Jako duha, jako Sarayu, jako vlání. Koupím si dva. Jeden fialovo-hnědo-cyklamenový a druhý jasně modrozeleno-červený.

Připomínají mi, že nad bahno obav je potřeba vyletět, vznášet se lehce a přijímat svůj stav bez zbytečných těžkých strachů. Jako když zafouká vánek, vzneseš se jako chmýří a snášíš se k zemi bezpečně v jemných barevných látkách zahalený. Jen se nebát. Všechno pak bude dobré.

Napsat komentář