Co má evoluce a DNA společného s kreativitou?

Člověk je tvor společenský. V dobách, kdy měl ještě na zádech srst a uměl si podat mrkev do pusy nohou, byl svět krutý. Venku to vypadalo, jako když se rozprchne ZOO a pralidi z vedlejšího lesa říkali mrkvi krkev a našinec se s nimi domluvil ledas oštěpem. Být členem skupiny znamenalo přežití. V proměňujících se kulisách středověkých a novověkých válek a různých honů na věrce a bezvěrce, čarodějnice, homosexuály, mentálně postižené a vůbec jinakost jako takovou, byla tato informace do naší DNA vetkána ještě pevněji.

A proto se i dnes tolik snažíme zapadnout do svého okolí. Proto lidé napodobují rysy těch, s nimiž jsou v interakci. Postoj, gesta, výběr slov, způsob mluvení, včetně různých manýr. Podle nedávno uveřejněného výzkumu dokonce styl jedení. Žena si prý ve společnosti vkládá do úst podobně velká sousta jako její společník, a to do pěti sekund po něm. Pokud se jedna z kamarádek přejí, s velkou pravděpodobností se přejí i druhá.

Ale jde to dál. Pokud hrajete squash s hráčem o trochu lepším, než jste sami, pravděpodobně se sami zlepšíte. Pokud si jdete zahrát s někým horším, adaptujete se na něj a ke konci utkání nemusíte být schopni trefit míček.Ve své nejužší skupině rodiny, přátel a kolegů napodobujeme i obecnou náladu, životní postoje a životní styl.

Proto je pro kreativního člověka životně důležité dávat si pozor na to, jakými lidmi se obklopuje. Julia Cameron ve své knize Umělcova cesta nabádá k opatrnosti zejména ty, kteří svou kreativitu teprve objevují, popřípadě odblokovávají. První dětské krůčky, které roztřeseně činí směrem ke svému vysněnému malování, psaní, ke své vysněné profesi nebo podnikání, mohou narazit na odsudek anebo pochybnosti lidí okolo, kteří, sami zablokovaní, to s nimi myslí dobře. A kontrolka přežití začíná poplašně blikat.

Pokud chcete, aby Vám kreativní nálada a drajv vydržely, obklopte se pozitivními lidmi, kteří vedou naplněný život. Takoví lidé chtějí, aby i ostatní byli šťastní. S těmi sdílejte své úspěchy i nezdary. A ty ostatní, kteří zatím nedokáží být ve svém životě tak odvážní jako Vy a Vaše pokroky je naplňují neurčitými obavami, neodsuzujte. Vnášíte do skupiny změnu a kolem dokola zkrátka začínají blikat kontrolky.

Napsat komentář