Útěk

Chvátal jsem potemnělou ulicí a v hlavě mi přeskakovaly myšlenky, ztrácely se a zase objevovaly. Rychlost jejich posunů se zdála oproti rychlosti mé chůze neskutečná. Většina lidí už spokojeně odpočívala ve svých příbytcích a jejich pohodu naznačovala osvětlená okna domů. Možná jsem v tuto chvíli jediný, kdo je strachem bez sebe a komu život právě probíhá před očima. Nebo spíše pod nohama. Do dnešního dne členem skupiny spokojených a spořádaných občanů, věrný svému městu, řádu, radě. Do dnešního dne, než u mých dveří zazvonila Eva a sdělila mi tu zprávu.
Začalo pršet a kapky deště překotně bubnovaly do mé hlavy, jakoby se snažily vymlátit ty černé myšlenky, kterými jsem byl zaplněn. Co teď se mnou bude? Dostanu se bezpečně z města? Stihnu ten zpropadený vlak? Už teď jsem nabíral zpoždění. Zdržela mě naše domovnice, když jako obvykle šmírovala ze svého posedu v prvním patře. Pokud jsem chtěl projít ven, či do svého bytu, musel jsem přes dvůr. Její loviště. Její zdroj informací, pomluv a klevet. Tentokráte mě přistihla s kufrem a vystrašeným obličejem a hned spustila.
„Kampak takhle na noc? A co ten kufr?“ vyhrkla z okna dříve, než okenice bouchly o zeď domu.
„Asi bude pršet,“ pokračovala ve svém monologu.
Co bych jí vysvětloval, ještě by mě udala. Mlčky jsem prošel kolem ní.
„Zase nám nevyvezli popelnice. A ve čtvrtek nepoteče voda. Už mám nahlášenou odstávku.“
Rozhodl jsem se jí odpovědět, abych uchlácholil její zvědavost.
„Jedu na pár dní za strýcem mimo město. A díky za zprávu o vodě.“
Stačilo to na to, abych zmizel z jejího zorného pole a prošel hlavními dveřmi do tmy nejistoty. Něco ještě volala, ale vzdálenost mě uchránila jejích slov.
Ještě dvě ulice a budu na nádraží. Kolem projelo černé auto. Srdce se mi rozbušilo a nohy začaly dřevěnět. Jdi! Jdi! Povzbuzoval jsem sám sebe. Auto zmizelo za rohem ulice a já si oddechl. Snad o mně nevědí. Snad se můj útěk povede. V kobkách prý nikdo nevydrží déle než tři dny. Nikdy jsem zavřený nebyl, jen z doslechu vím, že každého zlomí. Cítil jsem se zlomený už teď.
Zabočil jsem vpravo a vstupní brána nádraží na mě zasvítila nadějí. Venku hlídkovali dva vojáci. Přísným okem dlouze prohlíželi procházející. Já byl jedním z nich. Minul jsem je se sevřeným žaludkem a bílými klouby od toho, jak jsem pevně tisknul kufr. U okénka s lístky nikdo nestál. Starý pán s kšiltem a brýlemi se na mě unaveně podíval.
„Kam to bude?“
„Do Němčic.“
„Zpáteční?“
„Ne, jenom tam.“
Slyšel jsem stroj, který vyplivnul jízdenku a najednou rána. Tma. Bolest.
Probudil jsem se zpocený na své posteli. Co to bylo? Byl to jen sen. Panebože, byl to jen sen! Vrávoravě jsem došel do koupelny a opláchl si obličej studenou vodou. Byl to jen sen. Řekl jsem s úšklebem sám sobě do zrcadla. Najednou zazvonil zvonek. Líně jsem došel ke dveřím a otevřel je. Stála tam Eva a celá se třásla.
„Musíš okamžitě odjet! Mají proti Tobě důkaz!“

Následující kapitola: „Ve vlaku“

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Pondělní poprvé | Štítky: | Autor: .

Autor: Marek Schejbal

Autor (* 1976) vystudoval VŠTE v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku a v současné době pracuje jako účetní. Je spoluzakladatelem uskupení a nakladatelství Otevření. V roce 2012 vyšla jeho básnická prvotina Rýmoryty (Otevření, 2012). Další autorovy texty vyšly ve sbornících Soukromá otevření (Otevření, 2011), Almanach Otevření 2012 (Otevření, 2013), Pomalé krajiny (Otevření, 2014), Na hraně (Otevření, 2020) a Zpěvy ulice (Otevření, 2023). Prozaické texty v almanaších Životní jinovatky (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2012) a Našlápnuto (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2013). Taktéž se věnuje divadlu a hudbě. Je členem divadla VšeMožno a můžete ho vidět v divadelní hře D. Bělohradského „Piš, Karl, piš!“ pojednávající o životě a díle spisovatele Karla Maye. Je frontmanem kapely WinterSeason, která hraje vlastní skladby s českými texty. Žije v Praze.

3 komentáře u „Útěk

  1. Pingback: Ve vlaku | Otevření

Napsat komentář