Vystupuji

Předchozí kapitola: „Kontrola“

Vystoupil jsem na potemnělé nástupiště a rozhlédl se kolem. Po zhruba dvou hodinách jízdy jsem opustil vlak, aniž bych se díval na jméno stanice. Stejně jsem nevěděl kam jít a na koho se obrátit. Všechny své známé mám ve městě a je otázkou, kolik by jich bylo ochotno mně pomoci a riskovat tak svůj život. Je vůbec někdo takový? Otázka mě zamrazila a způsobila sevření hrdla. To jsem dopadl. Stojím na neznámé stanici uprostřed noci s kufrem a hlavou plnou chmurných myšlenek. V kapse kabátu jsem pravou rukou nahmatal procvaknutou jízdenku. Nedával jsem si jí do kapsy u saka? Cože? O čem to sakra přemýšlím? Vrátím jí i s rukou do kapsy kabátu a s kufrem v druhé ruce vyrazím ke dveřím nádražní haly. U vchodu mě vítá blikající žárovka, přeplněný koš na odpadky a ležící osoba na lavičce. Vejdu do spoře osvětlené haly. Okénko výpravčího má z půlky staženou roletku a je vidět podřimujícího příručího. Zvenku se ozve zahoukání vlaku a jeho nadechnutí k další cestě směr Němčice. Beze mne. Na zemi se převalil zmuchlaný plastový kelímek od limonády. Dojdu na konec haly, a když se chystám vzít za kliku, dveře se otevřou a proti mně stojí mladý muž v černém obleku a bílou kravatou. Na moment se zarazí a podívá se mi zpříma do očí. Leknu se a zkontroluji dlaždičky na zemi. Mine mě a pokračuje svým rázným krokem. Podívám se za ním a v tom okamžiku se jeho hlava otočí a opět se střetneme pohledy. Nahmatám kliku dveří a rychle opustím halu.
Ulice je liduprázdná. Dvě zaparkovaná auta u krajnice přede mnou. Žádné okno mě netěší svým světlem. Nadechnu vzduch prázdnoty.
„Pane, neměl byste ňáký drobný?“
Leknu se tak, že pustím kufr na zem. Rychle se otočím a přede mnou stojí postarší shrbená postava ve špinavých šatech. Nahmátnu dvě mince v kapse u saka a podávám mu je.
„Děkuju, pane, já věděl, že budete uznalej, když jsem vás viděl vystupovat z toho vlaku.“
Poznal jsem v něm stvoření, které leželo na nádražní lavičce.
„A kdybyste náhodou chtěl vědít vo dobrym hotelu tady blízko, tak děte ke Slepejm houslím. Dejte se tady doleva a druhou ulicí vpravo, no a tam to je.“ Otočí se a kolébavou chůzí se vrací – asi na své lože.
Ten mě ale vyděsil, dědek jeden. Popadnu kufr a dám se hledat Slepé housle.

Následující kapitola: „Nový domov“

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Pondělní poprvé | Štítky: | Autor: .

Autor: Marek Schejbal

Autor (* 1976) vystudoval VŠTE v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku a v současné době pracuje jako účetní. Je spoluzakladatelem uskupení a nakladatelství Otevření. V roce 2012 vyšla jeho básnická prvotina Rýmoryty (Otevření, 2012). Další autorovy texty vyšly ve sbornících Soukromá otevření (Otevření, 2011), Almanach Otevření 2012 (Otevření, 2013), Pomalé krajiny (Otevření, 2014), Na hraně (Otevření, 2020) a Zpěvy ulice (Otevření, 2023). Prozaické texty v almanaších Životní jinovatky (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2012) a Našlápnuto (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2013). Taktéž se věnuje divadlu a hudbě. Je členem divadla VšeMožno a můžete ho vidět v divadelní hře D. Bělohradského „Piš, Karl, piš!“ pojednávající o životě a díle spisovatele Karla Maye. Je frontmanem kapely WinterSeason, která hraje vlastní skladby s českými texty. Žije v Praze.

2 komentáře u „Vystupuji

  1. Pingback: Nový domov | Otevření

  2. Pingback: Kontrola | Otevření

Napsat komentář