Veřejné vystupování II

První zkoušení po prázdninách. Prázdný prostor se zdá být prázdnější, než kdy předtím. Skupina pokročilých jednajících čítá tři osoby. Asistentky nás vítají a jemně uklidňují. Za zády kamera mě jemně zneklidňuje. Takže natáčení hned z první. Minulý týden jsem chyběl. Jsem nervózně natěšený. Už opět vymýšlím, co předvedu, nebo co bych mohl předvést, ale opouštím vše a nechávám to být. Nemám zodpovědnost něco předvádět, nějak se blýsknout, něčím zaujmout či úlohu pobavit. Prostě se něco stane, a i kdyby se nic nestalo, je to také dobře. I když mám pocit, že se nic neděje, přesto se vždy něco děje. Obyčejně být a užívat si momentů teď a tady. Vnímat své tělo a jeho impulsy a reagovat na ně.

Jsem třetím zkoušejícím, rozuměj: ten co to oddaluje, jak jen může. Jdu a už mám zase pocit zodpovědnosti něco dělat. Proč ale? Zhluboka dýchám. Dokonce předvedu jeden celkem povedený skok z místa. Mávám rukama sem a tam a přemýšlím, co vytvořit, místo toho, abych vnímal tělo a osciloval s ním. Ne. Hlava vítězí a je toho opět moc. Na druhé zkoušení se objevuje ve dveřích pan profesor, který mi toto sám potvrzuje. Je toho moc. Vnímej více podněty a drž se jich. Neopouštěj je tak rychle. Hraj si s nimi. Proč mám takový pocit, že mi něco uniká? Nebo unikám já před ničím. Nic a přítomnost. Zodpovědnost a povinnost ať zmizí. Ať mě nechají být. Já je příště nechám čekat za dveřmi.

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Pondělní poprvé | Štítky: | Autor: .

Autor: Marek Schejbal

Autor (* 1976) vystudoval VŠTE v Českých Budějovicích obor ekonomika podniku a v současné době pracuje jako účetní. Je spoluzakladatelem uskupení a nakladatelství Otevření. V roce 2012 vyšla jeho básnická prvotina Rýmoryty (Otevření, 2012). Další autorovy texty vyšly ve sbornících Soukromá otevření (Otevření, 2011), Almanach Otevření 2012 (Otevření, 2013), Pomalé krajiny (Otevření, 2014), Na hraně (Otevření, 2020) a Zpěvy ulice (Otevření, 2023). Prozaické texty v almanaších Životní jinovatky (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2012) a Našlápnuto (Dílny tvůrčího psaní E.Hauserové, 2013). Taktéž se věnuje divadlu a hudbě. Je členem divadla VšeMožno a můžete ho vidět v divadelní hře D. Bělohradského „Piš, Karl, piš!“ pojednávající o životě a díle spisovatele Karla Maye. Je frontmanem kapely WinterSeason, která hraje vlastní skladby s českými texty. Žije v Praze.

1 komentář u „Veřejné vystupování II

  1. Pingback: Texty na www.otevreni.com 2012 | marekschejbal.cz

Napsat komentář